Tηλ: 210 6217500, E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Slider Shadow
28 Ιαν 28 Ιανουαρίου 2019

Αποτελέσματα ΠΣΚ 25-27.01.2019 και κοπή πίτας

Πέντε νίκες σε έξι επίσημους αγώνες (5/6), ένα ρεπό, δύο φιλικά και η εκδήλωση της κοπής της πίτας μας το Σαββατοκύριακο!

Η ομάδα μας, έκοψε για 9η φορά την παραδοσιακή βασιλόπιτα το πρωί του Σαββάτου.

Η πρώτη φορά ήταν τον Ιανουάριο του 2011, στο ξεκίνημα του Συλλόγου, με παρόντες τότε, περίπου 10 αθλητές και τις οικογένειές τους. Το 2019, σε γεμάτο γήπεδο, γιορτάζουμε, όχι μόνο τη νέα χρονιά αλλά και την πορεία μας όλα αυτά τα χρόνια, αγωνιστική και εξωαγωνιστική.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος κ. Παν. Τσούκας και ο υποψήφιος Δήμαρχος κ. Κωσ. Κουριδάκης. Και οι δύο παλιοί γνώριμοι της ομάδας και συνεργάτες. Αξίζει να σημειωθεί πως στο παρελθόν (και χωρίς τις παραπάνω ιδιότητες), μας έχουν τιμήσει πολλές φορές με την παρουσία τους αλλά και τη βοήθειά τους.

Λίγα και μεστά λόγια από τη Διοίκηση, ευχαριστίες, σύντομος απολογισμός και ευχές για τη νέα χρονιά. Χαιρετισμός και ευχές και από τους προσκεκλημένους μας.

*Για την ομάδα μας: W – νίκη, L – ήττα

Οι ΕΦΗΒΟΙ (2000-02) και το ΠΡΟΜΙΝΙ (2007) στο Πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ είχαν ρεπό.

ΑΝΔΡΕΣ (Φώσκολος)
*ΕΣΚΑ με ΑΣ ΔΙΑΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ* (W, 83-61)
Την 3η νίκη στο 2019 και 14η σε 15 αγώνες πέτυχε η ανδρική μας ομάδα απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του ΔΙΑ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 8-0, στη συνέχεια όμως η χαλάρωση στην άμυνα και κυρίως στο αμυντικό ριμπαουντ επέτρεψε στον αντίπαλο να βρει εύκολα καλάθια και να μένει κοντά στο σκορ. Ημίχρονο 38-32. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα μας επέβαλλε σιγά σιγά τον ρυθμό της με αποτέλεσμα να βρει σκορ στον αιφνιδιασμό και να διευρυνθεί η διαφορά μέχρι και το τελικό 83-61. Επόμενος αντίπαλος η ομάδα του ΑΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ.
Με την νίκη η ομάδα μας παραμένει στην πρώτη θέση του ομίλου.

ΠΑΙΔΕΣ (2003) (Γράβαλος)
*ΕΣΚΑ με ΑΟ ΕΚΑΛΗΣ* (W, 80-35)
Χωρίς δυσκολίες για τους ΠΑΙΔΕΣ (2003) ολοκληρώθηκε ο αγώνας της Κυριακής. Η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά στο σκορ από το πρώτο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Χρόνος συμμετοχής για όλους, ευκαιρία για δοκιμές σε σχήματα.
Η ομάδα μας παραμένει αήττητη και στην πρώτη θέση του Ομίλου.

ΠΑΙΔΕΣ Β (2004) (Φώσκολος)
*ΕΣΚΑ με ΑΟ ΑΝΟΙΞΗΣ* (W, 63-49)
Παρότι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο η ομάδα μας των ΠΑΙΔΩΝ Β στον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ, γρήγορα και εύκολα κάλυψε τη διαφορά και δεν απειλήθηκε καθόλου στην πορεία. Ευκαιρίες και χρόνος συμμετοχής για όλους τους αθλητές της ομάδας μας.

*Φιλικό με ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ*
Δυνατό φιλικό με την πολύ καλή ομάδα των Άνω Λιοσίων, ενόψει και της έναρξης του Πρωταθλήματος της κατηγορίας σε λίγες εβδομάδες.

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β 2005 (Φώσκολος)
*ΕΣΚΑ με ΟΙΟΝ ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΥ* (W, 68-65)
Ωραίος αγώνας με όμορφο μπάσκετ και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Η ομάδα μας εμφανίζεται
σημαντικά βελτιωμένη σε σχέση με τον αντίστοιχο αγώνα του πρώτου γύρου. Και σε αυτόν τον αγώνα δόθηκαν ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες.

ΜΙΝΙ (2006) (Αποστόλου)
*ΕΣΚΑ με ΑΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ* (L, 58-55)
Στις λεπτομέρειες κρίθηκε τελικά ο αγώνας του ΜΙΝΙ. Δύσκολη εκκίνηση με την ομάδα μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ με διαφορά 20 πόντων στη λήξη της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια η ομάδα μας φάνηκε να βρίσκει τον εαυτό της και με σπουδαία ανατροπή βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος της τετάρτης περιόδου. Στη συνέχεια το ματς πήγε πόντο πόντο και τελικά χάθηκε στις λεπτομέρειες.

ΠΡΟΜΙΝΙ (2007) (Αποστόλου)
*ΕΣΚΑ με ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ Β* (W, 26-17)
Μέτρια εκκίνηση αλλά πολύ καλή συνέχεια από την ομάδα μας του ΠΡΟΜΙΝΙ η οποία επικράτησε της αντίστοιχης ομάδας του ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ. Αισιόδοξο μήνυμα το γεγονός ότι βγήκαν καλές φάσεις μπάσκετ από όλα τα παιδιά! Συνεχής βελτίωση για το τμήμα. Συνεχίζουμε!

JUNIOR (2008-09) (Μαυροειδάκος)
*Φιλικό με ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ*
Άλλο ένα δυνατό φιλικό για τους μικρούς μας, οι οποίοι εμφανίζονται κάθε φορά και καλύτεροι!